Első alkalommal képviseltette magát a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) fenntartásában működő Ifjúsági és Gyerekirodalmi Centrum (IGYIC) a rangos Bolognai Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Könyvvásáron, amely országonként a legjobbnak ítélt gyerekkönyveket hivatott bemutatni, és fogódzót nyújtani a legfrissebb trendekről, irányzatokról.
Az IGYIC vezetőjének, Harmath Artemisznek a szervezetet bemutató, helyszínen elhangzott szövegéből az érdeklődő közönség megtudhatta, hogy az IGYIC égisze alatt dolgozó MeseCentrum a napi frissülés mellett kiemelt figyelmet fordít a legújabb angol nyelvű szakirodalomra és a régi, mára klasszikussá érett vagy nagyobb szakmai figyelemre érdemes gyerekkönyvekre.
„Mindenképp fontos számunkra tisztában lenni azzal, hol helyezkedik el a magyar gyerekirodalom a nemzetközi mezőnyben” – mondta. Kitért a Felhőpárna – Versek léten innen és túl című antológia illusztrációját díjazó nemzetközi elismerésre is: Orosz Annabella munkája tavaly a World Illustration Award (WIA) shortlistjében szerepelt.
Rövid, néhány mondatos ismertetőjéből mindenki képet kaphatott a fesztiválon bemutatkozó magyar gyerekkönyvekről. Az angol nyelven megjelent New Hungarian ChildLit tíz friss magyar kötetet ajánl a nemzetközi közönség figyelmébe. A listát az IGYIC részéről Harmath Artemisz és Both Gabi, a PKÜ-től pedig Garajszki Margit válogatta irodalomszakmai és esztétikai szempontokat figyelembe véve, de tekintettel voltak a (feltételezett) külföldi közönség témaérzékenységére is.
Simonyi Cecilia meséje, a különleges illusztrációs technikával készült Noé bárkája a bibliai történet parafrázisa (Lampion Könyvek, 2023).
Kiss Judit Ágnes Zsálya és a mélyvölgyi utazás című mesekönyvében egy beteg kislány a főszereplő, őt kísérhetjük végig egyfajta belső utazáson (Pagony Kiadó, 2022).
A költőként ismert és elismert szerző, Zalán Tibor Királylányok nagykönyve című kötetében a tündérmesékre fogékony közönséget kápráztatta el (Cerkabella Könyvkiadó, 2022).
Az illusztrátorként jegyzett Agócs Írisz ezúttal íróként is szerepel Tekla madarai című könyvében: a természetvédelemre és a teremtett világ melletti elszánt kiállásra fókuszál, gyereknek és szülőnek egyaránt komoly, megszívlelendő üzenettel (Pagony Kiadó, 2022).
További ajánlott kiadványaink között szerepel Zalka Csenge Virág A százegy ajtajú palota (Móra, 2022), Révész Emese és Grela Alexandra Hol készül a művészet? (Csimota, 2022) című könyve, Gimesi Dórától az Emma csöndje (Pagony, 2022), Dániel András Jaj, ne már! – mondta a hal (Pagony, 2022) című kötete, Paulik Móni Szabad a NEM (Csimota, 2022) és Szőcs Margit Teofil (Gutenberg, 2022) című könyve.
Mindannyiunk nagy örömére szolgált, és büszkeséggel töltött el bennünket, hogy az illusztrátorként méltán elismert Rofusz Kinga Otthon (Vivandra, 2018) című munkájáért megkapta a Bolognai Gyerekkönyvvásár CrossMedia-díját.
Bolognában Ágoston Alexandra, a Vivandra vezetője beszélt a szakmai közönség előtt a kötetről és a belőle készült filmről is. (Képünkön jobbról a második.)
Litkei Julianna Somethings Growing On…(Valami növekszik…) című könyvének képeit is láthatta a bolognai közönség a rangos Illustrators Café kiállításán, amelyre a világ legjobb illusztrátorait válogatták be.
A díj alkalmából Rofusz Kingával készített rövid interjúnkat is érdemes elolvasni, hamarosan pedig Litkei Juliannával is készülünk egy hosszabb riportra.
Ayhan Gökhan
Fotók: Bach Máté PKÜ/IGYIC