A Petőfi Kulturális Ügynökség gyerekirodalommal foglalkozó részének régi célkitűzése valósult meg, amikor 2024 májusában két intézmény, a Huszka Hermina Általános Iskola és a nagyváradi Caritas Catolica kaphatott könyvcsomagajándékot . A programról Harmath Artemisz irodalomtörténész, a PKÜ gyerekirodalmi szakértője, programvezető számolt be lapunknak:
"A szervezet gyerekirodalmi programirodája azokhoz igyekszik eljuttatni a kortárs gyerekirodalom kiváló szerzőit, produkcióit és kiadványait, akiknek a leginkább szükségük van rá. Az örkényi iskolai könyvtár Sörös Edit tanító jóvoltából igazi közösségformáló helyszínné válik a könyvbarát adományozók segítségével. Intézményük helyzete nem egyedi: országos program keretében is szükség lenne rá, hogy a települések tanintézményei életformáló, lélekgyógyító, személyiségfejlesztő, tudásközvetítő, de elsősorban a gyönyörködtetéssel örömet szerző könyvekhez jussanak. Hiszen az olvasás sokrétűen fejleszti az egyén képességeit, készségeit. Mérhetően javítja az általános iskolai teljesítményt, nemcsak a nyelvi készségek, de a matematika területén is. A munkaerőpiac világában is könnyebben helyezkednek el, akik olvasnak, vagy akik kisgyermekkorukban rendszeresen hallgattak mesét.
Az Örkény pedagógusai a gyerekkönyvszerzőket szólították meg, akiknek szintén érdeke, hogy műveiket megismerje a célközönség. A nekik írt levélben sok magyar nyelvű település problémáját, szükségleteit foglalják össze. Idézet Sörös Edit leveléből: 'A településünkön élő családok nagy része a létminimum alatt él. Iskolánkban a gyerekek 59 százaléka hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű, több mint 30 százalékuk küzd valamilyen tanulási nehezítettséggel, és minden osztályban vannak állami gondozott diákok. Sok család nem meri elengedni gyermekét a városi könyvtárba, mert messze van tőlük, és féltik őket. Másik részük még nem ismeri az olvasásban rejlő csodálatos lehetőségeket. Emiatt szeretnénk kollégáimmal együtt megismertetni a gyermekeket a könyvekkel és az olvasás szeretetével. Sok olyan kisgyermek is jár intézményünkbe, akik a hétvégék, szünetek előtt elmondják, hogy inkább az iskolában lennének. Nekik is szeretnénk minél több olyan lehetőséget biztosítani, amivel az iskolában, biztonságos környezetben, értékesen tölthetik el a szabadidejüket. Hat éve, amikor itt elkezdtem tanítani, a könyvtár raktárként működött. Gyermekek évek óta nem jártak ott. Akkor megfogadtam, hogy rendbe teszem ezt a helyet. A tanév végén mindennap délután és a nyári szünetből öt hetet töltöttem el a feladattal. Akkor csatlakozott hozzám az egyik kolléganőm is. Szeptemberben elkezdtek szállingózni a gyermekek, és megtöltötték élettel ezt a teret: hamar el is olvasták azt a néhány kötetet, amelyet adományokból vagy saját költségen vásároltunk. […] Úgy érzem, mindannyiunk közös célja, hogy a felnövekvő generáció olvasóvá váljon, hiszen ez a személyiségüket, a szemléletüket is formálja.'
A támogatáskérést váratlanul nagy összefogás követte. 7 kiadó, 26 szerző küldött könyveket, ezenfelül pedig két településen gyűjtöttek; egy harmadik helyről az egyik szerző hozza el a könyvét. Más felajánlások is érkeztek. 'Álmomban sem gondoltam, hogy ennyi emberhez eljut a kérésem' – fogalmazott a könyvtáros."
***
Tizennyolcadik alkalommal rendezték meg idén Nagyváradon a kisiskolások Barangolás Európában című általános műveltségi vetélkedőjét. A verseny céljai között szerepel az európai országok megismertetése, a tagállamok értékeinek, földrajzi, történelmi, kulturális javainak tudatosítása. A román állam idén kivonult a verseny finanszírozásából, ezért a szervezők a nagyváradi Caritas szervezethez fordultak segítségért, többek között könyvjutalmak finanszírozásáért vagy adományozásáért. Konrád Erzsébet-Katalin, a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója és Tankó Veronika-Zita levelében vázolta, hogy a rendezvényre az ország magyarlakta megyéiből jelentkeztek a csapatok Bihar megye immár visszatérő iskoláinak háromfős csoportjai mellé. Az országos döntőn 10 megye képviselteti magát: 12 csapat és közel 45 pedagógus vesz részt az eseményen. A Caritas igazgatójának, főtisztelendő Rajna Józsefnek küldött levélből idézünk: 'Mivel jelentkezőink nagy erőbedobással, szabadidejüket nem kímélve készülnek, szeretnénk minél jobb versenykörülményeket biztosítani (szállás, étkezés) és minden résztvevőt megjutalmazni, helyezéstől függetlenül. Ez eddig minden évben sikerült, az Önök támogatásának is köszönhetően. Kérjük, lehetőségeik szerint támogassák az idén is rendezvényünket. Előre is köszönjük. A Caritas helyzetét és feladatait Takács Andrea kollégám által ismerte meg Harmath Artemisz, a PKÜ programvezetője és Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra Magazin főszerkesztője. Így a helyi irodalmi eseményekhez hozzájárulva nagyobb könyv- és magazincsomagot juttatott ki a PKÜ, amelyből minden tanárnak jut egy-egy igényes kiállítású magazinszám, a diákok pedig nívós jutalomkönyvet kaphatnak.'
Több szervezet és az olvasás és a gyerekek kulturális nevelése iránt elkötelezett személy összefogásával teljesült az akció. Az olvasóvá nevelés, a magyar nyelv ügye összeköt. A gyermeki világlátást tágítani, a nyelvet ápolni és gazdagítani – ez a magyar nyelvű közösség jövőjének záloga. - fejezi be tudósítását Harmath Artemisz programvezető.
Mesecentrum