35 ezer ember találkozhatott a PKÜ MeseCentrum márkájával a Generaly Gyerekszigeten június 21–23-án. Jól hangzik, és még igaz is. Ott lobogtak színpompás zászlóink a bejáratnál, és minden érkező megcsodálhatta színes babzsákos olvasósarkunkat. Irodalmárként mégis inkább a személyes visszajelzéseket hozom magammal a hajógyári-szigeti rendezvényről. Sok-sok köszönetet, gratulációt kaptunk a „minőségi könyvválogatásért”, „hiánypótló”, „hasznos” és „színvonalas” programunkért, a MeseCentrum-olvasósarokért. Legalább háromszáz családnak segítettünk családi olvasmányt találni.
Ritkán járok a gyerekeimmel tömegrendezvényekre, ide mégis eljöttek velem. Segítettek standolni, másrészt élvezték a többiek kínálatát, a sokféle játékot, előadást. Kellettek is a segítő kicsi kezek, hiszen meg nem álltunk, annyi kedves látogató jött hozzánk a MeseCentrum Zenés olvasósarok és a Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány közös standjára.
Szombaton Móga Piroska Harcos Bálint A halandzsarablók című művéből, majd Szabó Borbála Kalandok a Ló csoportban című mesekönyvéből olvasott a standunknál babzsákokon pihenő családoknak. Ezzel a HUBBY-díjas utóbbi könyvvel szombaton három apuka is sikeresen lekötötte és megkacagtatta utódját, amíg szemerkélt az eső, és behúzódtunk a sátorba, hangulatosan összepréselődve. Meg sem kottyant, észre sem vették: benne voltak a mesében.
Szalmási Gabriella és Pataki Mónika voltak szakszerű segítségeim, ember nem ment úgy ki tőlünk, hogy ne lapozott volna bele szemet gyönyörködtető könyveinkbe. Gabriella már egy kinti asztalnál csalogatta befelé a látogatókat, azonnal kézbe adta a könyveket, osztogatta a MeseCentrum online gyerekirodalmi magazin elérhetőségét is tartalmazó könyvjelzőket.
Pataki Mónika saját szülői és kritikusi tapasztalatait vitte bele a szóbeli ajánlásokba, a könyvtanácsadásba.
Az idén nagy siker, hogy a kicsik maguktól, svédasztal módjára csemegéztek a könyvespultról. Oda-oda sündörögtek és csak a szemükkel kértek. Kollégáimmal nem sokat teketóriáztunk, lecsaptunk. Azaz, kezükbe adtunk egy-egy nemüknek és korosztályuknak megfelelő könyvet. Ők pedig némán, cinkos pillantásokkal ránktekintve elvonultak a babzsákokra, majd jöttek cserélni. Hosszú negyedórákon át. Az idei év tanulsága, hogy gyakran a szülők kicsinyhitűek, a gyerek igenis lelkesedik, eszében sincs nem lelkesedni, kíváncsiskodni, vagy egy könyv fölött hosszan elmerengeni, ha megfelelően szépet vagy izgalmasat találnak. Épp ezért összevont szemöldökkel figyeltem a gyereküket tovább ráncigálókat: „Gyere, annyi minden van még!” Hát, épp ez az. Mi magunk gerjesztjük és habzsoljuk az ingereket. Akkor tőlük mit várunk? Jól működött tehát az elképzelés, hogy oázis legyünk a nyüzsgésben. Az olvasáshoz, képeskönyv nézegetéshez úgyis elmélyült figyelem szükséges.
Tavaly is voltak a szüleik szerint is nehezen megnyugtatható, vibráló gyerekek, akikhez megtaláltuk a kulcsot, azt a könyvet, amelyik elcsitítja őket. Idén többször vetettünk be olyan kiadványokat, amelyek a vizualitásra építenek: Molnár Jacqueline kukucskálókönyvét és egy robotokról szóló Csirimojó-kiadványt.
Vasárnap Molnár Gyuri bácsi, baráttá lett kollégánk pesztrált és kényeztetett bennünket: a hangosítást kezelte, kávét is szerzett, a tisztet nagyérdeműt pedig akkor szórakoztatta Varró Dániel, Szabó T. Anna és mások általa megzenésített verseivel, amikor az éppen nagyobb számban összegyűlt. Így aztán remek hangulat kerekedett a MeseCentrum sátránál.
Vastagh Gazsó Hargita fellépése betegség miatt elmaradt, amiért magunkat is nagyon sajnáltam, hiszen egy vajdasági projekt elevenedett volna meg a szemünk előtt. Biztosan találkozunk még, elvégre ugyanabban hiszünk, a következő nemzedékek szellemének nyitogatásában. (Erről a projektről a Kultúra.hu-n részletesen is olvashattok: ITT)
Orosz Annabella grafikusművész és gyerekkönyv-illusztrátor szombaton és vasárnap is elbűvölte a kicsiket. Elég volt elkezdenie a kreatív műveletet, s magához vonzotta az arra fogékonyakat. Itt is a kitartó figyelem mutatkozott meg. Elmerülés, flow… Közben a szülők megcsodálhatták Annabella munkáit, melyek közül a következő kedvencem most szeptemberben érkezik: Apa olvas című gyerekirodalmi válogatásunk illusztrációi.
Harmath Artemisz
Az Olvasósarok projektről számos beszámolónk, tudósításunk jelent meg, ezeket ITT olvashatjátok.