Eddig 26 helyen járt a Petőfi Kulturális Program keretében a Zenés Olvasósarok, most ezzel, illetve a meseolvasós Olvasósarok programmal utazik a csapat Gombaszögre, az Ördögkatlanba, Kapolcsra és Balatonfüredre. Miként fogadják a gyerekek a megzenésített verseket és a meseolvasást? Hogyan viszonyulnak a könyvekhez? Mit kérdeznek a szülők?
Legutóbb Belecskán járt az Olvasósarok – Harmath Artemisz irodalomtörténész, gyerekirodalmi szakember, a program vezetője által írt személyes beszámolóját osztjuk meg.
"Belecskára a hagyományőrző kulturális falunap alkalmából vártak bennünket. Már rotyogott a halászlé a kondérban, szólt a lakodalmas rock, folyt a szappankészítés, a gyerekek pedig trambulinoztak, mire megérkeztünk a Zenés olvasósarok csapatával. A belecskai művelődési ház és verőfényben ragyogó kertje adott helyet a rendezvénynek. A helybeli asszonyok rétest nyújtottak a konyhaasztalon, a vájlingban cukros-almás töltelék készült.
A faluházban kialakított kis szobamúzeumban arról folyt az eszmecsere, hogy a kisdedfőkötők gyöngyhímzése, a mamuszok öltései miben térnek el Belecskán a környező falvakéitól: szemügyre vettem a szépséges mintákat, öltéseket.
Közben Móga Piroska színművész átöltözött Leó Kleó jelmezébe, és akklimatizálódott a környezethez, a családi hangulathoz. Mi, többiek pedig berendeztük a teret a könyvespolcainkkal, babzsákjainkkal, közben megkóstolva a helyi levendulás szörpöt.
Falunapi forgatagra számítottunk, de ehelyett igen kis létszámú publikummal találkoztunk, néhány családdal és helyi kisgyermeket nevelő pedagógussal. Párhuzamosan több nagy családi rendezvény is volt a környéken, sajnos egymásra szervezték ezeket, hiába híresztelte időben a programunkat Szemeti Melinda.
Egy színésznek csalódás is lehet, ha nem várja legalább félházas publikum, hiszen például Piroska hatszor is gyakorolta a műsorát a gyermekei iskolájában, mielőtt a tökéletesített változattal becsatlakozott a programba. Ám egy drámapedagógia iránt érdeklődő színész meglátja a lehetőségeket. Így Móga Piroska és Gál Réka (SZFE) komolyan örülni tudott a célul kitűzött eredménynek. Ez pedig az volt, hogy a gyerekek a műsor után maguk szorgalmazták a további közös meseolvasást-felolvasást.
Ezért jöttünk: hogy olvasóvá neveljünk, és megismertessük, megszerettessük a kortárs irodalmat Például a nagyfiúsan távolságot tartó testvérek is bevonódtak, mikor Piroska a segítségüket kérte a műsorhoz. Ezen a helyszínen érdeklődött legkitartóbban a zömmel kisgyermekgondozókból és óvópedagógusokból álló felnőtt közönség; hálás vagyok a belecskai asszonyoknak a könyvek iránti figyelmükért. Tekintettel a gyerekirodalomra – ez a szlogenünk. Hosszan beszélgettünk az újabb gyerekirodalmi antológiák leleményeiről, előnyeiről, módszertani lehetőségeiről. Nagy volt a gyönyörködés a válogatott szépségű mondóka- és népmesegyűjteményekben. Kortárs mesetippeket is szívesen vettek a belecskai pedagógusok.
Asztalközösséggel búcsúztunk, és így mi sem tértünk haza tanulatlan, hiszen egészen közelről megismerkedtünk például a belecskai szilvás-mákos rétessel."
Az Olvasósarok programról ITT írtunk részletesebben, az eddigi programok beszámolói pedig ITT érhetők el. A nyári fesztiválprogramokról ajánló készült, ITT olvashatjátok!
MeseCentrum