Fotó: Antal Dániel
Vissza
  • 2024.06.04
  • MeseCentrum

Olvasósarok Lovászpatonán

Képes beszámoló a lovászpatonai Olvasósarokról.

Márjus 22-én délelőtt Lovászpatonára utazott az Olvasósarok, ahol a tagok a Művelődési Házban találkoztak az érdeklődőkkel.

A gyerekek a rímek és a nyelvi humor világában kalandozhattak Varró Dániel költővel és Molnár György gitáros-énekes dalszerzővel, majd az előadások után az Olvasósarokban Harmath Artemisz irodalomtörténész, gyerekirodalmi szakember, a program szerkesztője tartott könyvajánlót a kortárs gyerekkönyvek legjavából, és beszélgetett a szülőkkel, pedagógusokkal az olvasás, mesehallgatás jótékony hatásairól.

A fotókat Antal Dániel készítette.

A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Nemzeti Művelődési Intézet szervezésében valósult meg.

A településről a helyi szervezők küldtek lapunknak egy rövid ismertetőt, cikkünk végén ebből idézünk:

"Lovászpatona 1224 lelkes község Veszprém megye északi részén, a Bakonyalja és a Sokoró vidékének találkozásánál. A településen értékes műemlékek találhatók. A késő barokk stílusú kastélyt gróf Festetics Ferenc építteti 1794-től, de a befejezőmunkákat 1808-ban már gróf Somogyi József alkancellár végezteti, miután felvásárolja. A kastély épülete körül értékes faállományú angol-parkot hoznak létre, mely ma is dísze a falu központjának. Itt található egy országos védettségű 5m kerületű, 22m magas fekete fenyő mely több mint 200-éves. A kastély legutolsó tulajdonosa a rédei gróf Eszterházy család volt 1903-1945-ig. A háború után tiszthelyettes képzőként működött 19955-ig, majd átadták iskolának. A kastélytól nem messze a község központjában a Kossuth téren álló evangélikus templom, egyike a
kevés középkorból megmaradt egyházi épületeinknek. Legrégebbi része a 13. században épült román stílusban, későbbi bővítései kora gótikusak. A török időkben elszenvedett kárait 1711-ben javították ki, ezek már a barokk kor emlékei. A templom berendezései a 18-19. századból származnak. Figyelemre méltóak a hajó homlokzatán előkerült 16. századi falképnyomok.
A község római katolikus temploma a Kossuth utca elején áll, Az épület elődjét 1760-ban építette Festetics Ferenc, barokk stílusban. A 19. század végére kicsinek bizonyult épület helyére 1844- benemelték a ma látható klasszicista stílusú templomot. Büszkék vagyunk lovászpatonai születésű, vagy kötődésű személyekre: dr Babics Antal Kossuth díjas urológus orvosprofesszor; Bánki Donát mérnök; dr. Beke Ferenc Kossuth díjas növénynemesítő; az
európai hírű Horn Miklós növénynemesítő; Kollár Kálmán karnagy ( Veszprém és Lovászpatona
díszpolgára). Kulturális életünk színesítői a „Lovászpatonai kastélynapok”, a „LÖVTIK” íjásztalálkozó, szüreti felvonulás, az „Apáink szülőföldje” gyermektáborok, a helytörténeti kiállítás. Lovászpatona rendezett és szépülő utcaképpel, békés környezettel, a falut körülölelő erdők gazdag vadállományával, színes madárvilággal, tiszta levegővel, vendégházakkal és páratlan vendégszeretettel várja látogatóit."
 
                                                                                                                               MeseCentrum

 

Az Olvasósarok további programjairól is beszámolunk,

beharangozóink és tudósításaink ITT olvashatók. 

A programsorozat vezetőjével, Dr. Harmath Artemisz irodalomtörténésszel, gyerekirodalmi szakemberrel a Kultúra.hu készített interjút: