Vissza
  • 2024.07.22
  • Orosz Annabella

"Amit olvasok, azt plasztikusan képzeltem el"

Miket olvas, aki rajzol? I. - Horváth Ildi

Miket olvas, aki rajzol? című interjúsorozatunkban illusztrátorok mesélnek kedvenc könyveikről - Orosz Annabella kérdéseire Horváth Ildi válaszolt.

Számos könyv illusztrációiból tekintenek vissza ránk Horváth Ildi kedves karakterei, számos gyerekeknek szóló könyvet illusztrált az óvodásoktól egészen a kis tinikig, de saját mesekönyve is van, a 2018-ban megjelent Irány Észak! felnőtteknek szóló könyvekhez is rajzolt. A Barcsay-díjas illusztrátor Budapesten született,  2001-ben, a Magyar Képzőművészeti Egyetem sokszorosító grafikai szak elvégzése után néhány évig mint fazekas, kézműves, tanár és reklámgrafikus dolgozott, könyvillusztrálással 2013 óta foglalkozik. Többek között Igaz Dóra, Tamás Zsuzsa, Wéber Anikó, Somfai Anna, Pifkó Célia és Lackfi János illusztrátora, utóbbi négy alapszóval jellemezte Horváth Ildi illusztrációit: otthonosság, játékosság, gazdagság, világteremtés.

Mikor szeretsz olvasni, és mikor olvasol valójában?

Olvasni akkor szeretek, ha valami érdekel, és utána akarok nézni az adott témának. Az olvasást nem időtöltésre vagy saját szórakoztatásomra használom, tehát szépirodalmat már nem olvasok, vagy csak akkor, ha a munkámhoz szükséges. Nekem az olvasás eszköz az információszerzésre. Szeretek olvasni, mert általa tanulok. Így ha valami érdekel, nem vagyok rest a témának angolul is utánanézni. 

Horvath Ildi korkerdes-03
http://www.horvathildiko.com/

Milyen könyv volt nagy hatással rád gyerekkorodban?

Az az igazság, hogy gyerekkoromban nem szerettem olvasni. Mivel jó tanuló voltam, minden kötelezőt elolvastam, de nem leltem benne örömömet, csak kötelességből tettem. Gimnazista voltam már, amikor irodalomórán a realizmust vettük, az oroszokkal kezdtünk – na akkor valami történt bennem. Annyira magával ragadott az orosz realizmus, hogy már nemcsak a kötelezőket kezdtem elolvasni, hanem mindent ebből a korszakból, majd a magyar realistákat is: akkor iratkoztam be a kelenföldi könyvtárba, és attól fogva már más könyveket is elkezdtem felfedezni, rájöttem, milyen jó is az olvasás, kitárult előttem egy addig ismeretlen világ. Valahogy a fantáziámat inspirálni kezdte, hogy amit olvasok, azt plasztikusan képzeltem el, furcsa szemszögekből, és magát az olvasást mint alkotó tevékenységet éltem meg, mintha filmet vagy animációt készítenék fejben. 

Horvath Ildi korkerdes-02
http://www.horvathildiko.com/

Melyik volt az a házi olvasmány, amelyet szívesen újraolvasnál?

Talán Goethe Faustja. Nagyon rákattantam egy időben, minden feldolgozását elolvastam, még az operaváltozatot is meghallgattam. Valahogy az ördög mint karakter, mint túlvilági rafinált lény foglalkoztatott.

Melyik volt a legjelentősebb könyv, amely gyerekkorodban lenyűgözött a rajzaival?

A Jangu és Gurigu François Raoul-Duvaltól, Molnár Ágnes illusztrációival. Ezt a könyvet rengetegszer nézegettem kicsiként, igazi klasszikus képeskönyv, gyönyörű festményekkel.

Horvath Ildi korkerdes-04
https://moly.hu/konyvek/francois-raoul-duval-jangu-es-gurigu

Mit olvastok a gyerekekkel?

Két kislányom van, egy 14 és egy 11 éves. A nagyobbik lányom falja a  könyveket, ő már kortárs szerzőktől olvas. A kisebbik lányom most David Walliamstől A démoni dokit olvassa.

Horvath Ildi korkerdes-05
http://www.horvathildiko.com/

Milyen olvasmányok várakoznak elolvasásra a nyáron?

Hát most csak a munkámmal kapcsolatosan vannak kéziratok, arra várva, hogy elolvassam, majd illusztráljam őket. 

Horvath Ildi korkerdes-01
https://www.pagony.hu/termekek/hedi-es-toto-bongeszoje

Milyen olvasmányok várakoznak illusztrálásra a nyáron?

Wéber Anikótól és Pifkó Céliától van két kézirat, ezek már nagyobbaknak szóló történetek: fekete-fehér illusztrációkat kell rajzolnom majd hozzájuk.

 

Orosz Annabella