A tordai születésű illusztrátor bájos, könnyed rajzairól ismert Keszeg Ágnes a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetem ruhatervezés szakán végzett és a divatrajzok mellett az illusztráció vált a munkássága alapjává. 2006-ban jelent az első könyve. Zalán Tibor, László Noémi, Wéber Anikó, Demény Péter, Balázs Imre József, Máté Angi, Kertész Erzsi könyveinek illusztrátora és legalább még 40, nem csak magyar könyv alkotója. Amikor teheti, divatrajzokat készít hazai és külföldi magazinok számára, selyemsálakat tervez, porcelánbabákat varázsol elegánsan és játékosan. Két kislánya van.
Mikor szeretsz olvasni, és mikor olvasol valójában?
Bármikor szeretek olvasni, van e-book a telefonon is, ha éppen várni kell valahol, de szeretek reggel, csendben olvasgatni a kávé mellett, amikor még mindenki alszik, és persze azokat az alkalmakat mind, amelyeket felsoroltál az elején: a tengerparton vagy az árnyékba elvonulva, de ezek nem mindig megvalósíthatók. És persze este, a lányokkal.
Milyen könyv volt nagy hatással rád gyerekkorodban?
Édesapám mesélt nekünk kitalált történeteket Sárikáról és Rózsikáról, két testvérről (éppen, mint mi a nővéremmel), és elhitette velünk, hogy gyerekkorában olvasta ezeket a meséket egy nagy, piros, vaskos könyvből, ami időközben elveszett. Úgyhogy egy olyan könyv volt rám nagy hatással, ami nem is létezett.
Melyik volt az a házi (kötelező) olvasmány, amelyet szívesen újraolvasnál?
Most A Pál utcai fiúkat szeretném újraolvasni. De lehet, hogy ez nem is volt házi olvasmány.
Melyik volt a legjelentősebb könyv, amely gyerekkorodban lenyűgözött a rajzaival?
Több könyv volt, amelynek a stílusa kirázott a mindennapokból. Nagyon tetszettek azok a filces, firkálós képek, Hincz Gyula rajzai a Ha a világ rigó lenne című Weöres Sándor-válogatásból. Én is rajzoltam melléjük. Kedveltem szerettem Würz Ádám rajzait is A hét királyfiban (Balázs Béla).
De volt kedvenc könyvborítóm is, az Alice Tükörországban, amely a Móránál jelent meg 1980-ban. És volt egy román nyelvű könyv, amit a padláson meg fogok keresni a nyáron – na, attól féltünk. Óriási méretű volt, nagy, egyoldalas rajzokkal, és csak olyankor nyitottuk ki a nővéremmel, mikor a szüleink nem voltak otthon, és ijesztgettük vele egymást.
Mit olvastok a gyerekekkel?
Most nagyon sokfélét olvasunk, életkorban is több kategóriához sorolhatók a lányok (7 és fél, 9 és fél évesek): van Harry Potter, de nyugodtan jöhet egy-egy Misu, Kis Nicolas vagy népmese is, sok állatos könyv, detektíves és nyomozós.
Milyen olvasmányok várakoznak elolvasásra a nyáron?
Szeretném el olvasni Karl Ove Knausgård könyvének, A hajnalcsillagnak a folytatását, Az öröklét farkasait. De hosszú listát terveztem: most folyamatban van Hanya Yanagihara Egy kis élet című könyve, csak ezek mind ilyen 800-1000 oldalas olvasmányok. Nem sok lehet belőlük még egy nyár alatt sem.
Milyen olvasmányok várakoznak illusztrálásra a nyáron?
A szerencsém az, hogy éppen kirándulós könyveim vannak, két könyv, egy sorozat részei, amelyben egy kutya meséli el egy hosszabb autós utazását és egy kirándulásukat a hegyek közt. Örvendek, hogy nem havat és téli meséket kell a kánikulában rajzolnom.
Orosz Annabella