Elkezdődött és hetekre meghatározza sokak életét az iskolai nyári szünet. Írókat, szerkesztőket, gyerekirodalmi szakembereket kerestünk meg körkérdésünkkel és kértük, meséljenek saját kedvenc nyári olvasmányaikról és ajánljanak olvasnivalót az idei nyárra. A balatonfüredi Vaszary Galéria, valamint a Tempevölgy folyóirat munkatársa, Burza Patrícia Kármen és a Tempevölgy főszerkesztője, Tóbiás Krisztián három lányt nevelnek, az ikrek most mennek óvodába. Nyári olvasmányaikról kérdezte őket Both Gabi.
Emlékszel még, hány évesen olvastad az első nagy kedvencedet a nyári szünetben? Ha igen, mi volt az?
Tóbiás Krisztián: Nekem az első és azóta is nagy kedvencem az újvidéki Forum kiadó Messzike című antológiája, kortárs jugoszláv magyar költők gyerekverseivel. Tolnai Ottó, Ladik Katalin, Sziveri János és mások szerepeltek benne, továbbá a szintén vajdasági Fehér Kálmán Összjáték című ifjúsági regénye. Sajnos ezek közül egyik sem érhető el Magyarországon.
Burza Patrícia Kármen: Nekem Verne regényei voltak a kedvenceim, folyamatosan azzal üldöztem a felnőtteket, hogy magyarázzák meg a regényben található idegen kifejezéseket.
Mi az a (gyerek)könyv, amit mostanában olvastál, vagy amit a gyerek/ek olvas/tak?
Tóbiás Krisztián: A lányainkkal együtt sorozatban a Kuflikat elölről hátra, majd visszafelé… és minden mennyiségben.
(Tavaly novemberben a Tempevölgy folyóirat Kuflikonferenciát rendezett, amiről a Füred TV készített egy rövid összefoglalót, érdemes megnézni ITT)
Emellett a Bogyó és Babóca szakácskönyv. Amikor csak tehetjük, együtt főzünk, és így nekik is van egy szakácskönyvük, amiből Patríciával időnként készítenek egy-egy sütit.
Van-e olyan könyv, amit most olvastok közösen?
Burza Patrícia Kármen: Most a lányokat egyre inkább kezdik érdekelni a természetkönyvek, az állatok, a csillagászat stb. Jelenleg egy nagy, színes csillagászati ismeretterjesztő könyv van soron. A naprendszer bolygóinál tartunk.
Mit terveztek még elolvasni ezen a nyáron?
Tóbiás Krisztián: Nem szoktunk tervezni. Ami jön, és érdekel bennünket, azt elolvassuk azon melegében. Ez lehet bármi, akár egy képzőművészeti katalógus is. Ha bekerül a házba egy könyv, ami őszintén szólva elég gyakran megtörténik nálunk, és érdekli a lányainkat, azt megnézzük, beleolvasunk, elolvassuk.
Mitől függ, mennyi ideig tart egy-egy mesélés?
Burza Patrícia Kármen: Régebben még a rövidebb meséket az elejétől a végéig elolvastuk a lányokkal, de most van, hogy egy-két bekezdés után elkezdünk beszélgetni arról, amit olvasunk, vagy épp egy-egy kifejezésről, bármiről, amit nem értenek, nem ismernek, és végül meseolvasás helyett beszélgetünk.
Napszakhoz kötitek az olvasást, vagy bármikor előkerülhet egy jó mesekönyv a nap folyamán?
Tóbiás Krisztián: Napközben inkább a lányaink nézegetik, lapozgatják a könyveket, vagy már próbálják kibetűzni a nagybetűs címeket. Este, vacsora és fürdés után jön a közös olvasás. De ez sem kötelező, csak ha kedvük van hozzá. Ami szerencsére elég gyakori.
Mennyire szoktátok felosztani egymás között a mesélést? Ki mesél többet nálatok?
Burza Patrícia Kármen: Majdnem mindig Krisztián olvas nekik. Ez így alakult már a nagylányunknál, és most a kicsikkel is így van
Both Gabi
Sorozatunk előző részei ITT olvashatók.