Emlékszik még, melyik Petőfi-vers hagyott először önben maradandó élményt, és miért?
Az Arany Lacinak című. Valószínűleg Halász Judit előadásában hallottam, és tőle mindent szerettem. Nagy hatással voltak rám a rímek, a vers játékossága, derűje.
Az ön gyerekkorában hogyan zajlott a Petőfi-oktatás?
Nagyon rossz a memóriám, ezért mindent elrakós vagyok. Az általános iskolai füzeteimet most épp nem találom, de a gimnáziumi petőfis jegyzeteim első mondata: „Plebejus származás innen fakadnak vágyai.” A helyesírásom azóta jobb lett, ma már tennék vesszőt a tagmondatok közé.
Petőfi nemzeti nagyságként szinte elérhetetlen magasságból néz le ránk. Egy-egy irodalomórán mekkora kihívást jelent „lehozni a földre” a lánglelkű költőt?
Az adott Petőfi-verstől és az adott csoporttól függ, meg attól, ki tudok-e éppen találni valamit a fenti cél érdekében.
Hogyan érdemes, és hogyan nem érdemes Petőfit tanítani?
Ha erre a (két) kérdésre tényleg válaszolnék, akkor valami olyasmit csinálnék, ahogyan szerintem nem érdemes tanítani Petőfit (sem).
A diákok képesek-e azonosulni a Petőfi által megtestesített figurával? Hogyan lehet megszerettetni egy kétszáz évvel ezelőtt született költőt?
Az utóbbi években meg szoktam kérdezni, melyik verscsoporttal szeretnének többet foglalkozni. Általában a szerelmes verseket választják. Több, nem kanonizált szöveget megbeszélünk az órákon, így látszik, Petőfi költészetében milyen sokféle szerelemkoncepció fért meg egyszerre, mennyire sokféleképpen szólnak a szövegek a férfi–nő-kapcsolatról. Ez általában érdekli a diákokat. A helység kalapácsát is szeretik.
Petőfi melyik énje áll a legközelebb önhöz? A melankolikus, mint a Felhők-ciklus szerzője; a humoros-játékos-csipkelődő; a szabadságharcos-királyakasztó forradalmár; a madaras-virágos-szerelmes, avagy a Szörnyű idő hazasirató költője?
A melankolikus és a humoros.
+1
Van-e kedvenc Petőfi-verse?
Egyetlen, külön nincsen.
Itt állok a rónaközépen… – ez az utolsó sora miatt.
Beszél a fákkal a bús őszi szél… – mivel jól elemezhető órán, hogyan csalja meg a feleségét a beszélő a nőként metaforizált szabadsággal.
A szerelem országa – hosszú vers, sok meglepetéssel.
Téli világ – A Balaton zenekar Újra ölt című száma miatt is.
Olvassátok el Arató László válaszait is ITT